czwartek, 8 października 2015

ROWER TRENINGOWY - JAKI WYBRAĆ

Rower treningowy jest urządzeniem wielofunkcyjnym, pozwalającym na bardziej zaawansowany trening niż w przypadku orbitreka. W okresie jesienno-zimowym pozwala na zachowanie wysokiej kondycji. Polecany jest szczególnie osobą w okresie rehabilitacji np. po przebytym zawale. Na rynku spotkać można wiele modeli w różnych wariantach. Ważne jest by sprzęt treningowy został wybrany pod własne preferencje ponieważ rower dla osoby z problemami cardio niekoniecznie będzie odpowiedni dla osób mających poważne problemy z nadwagą. Ćwiczenia na rowerze pozwalają na rozwijanie różnych grup mięśni, oczywiście trzeba zwrócić uwagę docelową grupą mięśni są uda oraz łydki ale również podczas ćwiczenia pracują dolne partie pleców oraz tricepsy, które stabilizują ciało, szczególnie podczas treningu z przerwami. Poniżej postaram się opisać w przejrzysty sposób najważniejsze różnice pomiędzy rodzajami rowerków treningowych. A więc zaczynamy.

 • Rodzaje rowerków treningowych
Przy wyborze rowerka treningowego należy zwrócić uwagę iż ich podział występuje w dwóch grupach. Pierwsza grupa dzieli rowerki ze względu na pozycję osoby ćwiczącej. Tutaj mamy do wyboru trzy możliwości. Rowerki pionowe, poziome oraz spinningowe. Kolejny podział opiera się o zastosowany w danym modelu mechanizm oporu. W tej grupie wyróżniamy rowery mechaniczne, magnetyczne oraz elektromagnetyczne.

 • Podział dotyczący pozycji osoby ćwiczącej:
  • Pionowe
Rowery w układzie pionowym jak wskazuje nazwa pzowalają na trening w pozycji pochylonej przypominającej jazdę na rowerze. Ten rodzaj sprzętu najlepiej sprawdza się w przypadku osób z problemami kardiologicznymi i układu krążenia. Poprawia wydajność płuc oraz mięśnie pośladków i ud. Osoby mające problemy z kręgosłupem nie powinny korzystać z tego typu ze względu na zbytnie obciążenie pleców. Rowery pionowe są najbardziej popularne jak również występuje tutaj największe zróżnicowanie modeli oraz przedziałów cenowych.

  • Poziome

Na rowerach w systemie poziomym ćwiczy się w pozycji siedzącej. Siedzenie posiada oparcie, pedały są wysunięte maksymalnie do przodu. Trening w takiej pozycji nie obciąża kręgosłupa jak również lepiej uaktywnia mięśnie brzucha. Poleca się je osobą cierpiącym na problemy z kręgosłupem dla których rowerki pionowe mogą powodować kontuzje. Poleca się je osobą cierpiącym na nadmierną otyłość, dla których używanie pionowego rowerka może powodować zbyt duże obciążenie. Wiele osób wybiera ten rodzaj mając na uwadze komfort ćwiczeń. Są idealnym rozwiązaniem dla osób wykonujących prace siedzące oraz dla kierowców.

  • Spinningowe
 ROWER SPINNINGOWY EPSILON GREY INSPORTLINE

Rowerki Spinningowe są stosunkowo nowym rodzajem rowerów treningowych. Służą do uprawiania Spinningu - jednej z najnowszych form fitnessu. Trening odbywa się w pozycji mocno pochylonej stosunkowo bardzo podobnej jak w przypadku rowerów wyczynowych. Pozwalają na trening w rożnych pozycjach. Rowery te w największy sposób różnią się budową od pozostałych dwóch grup. Ich budowa cechuje się stabilną, wyprofilowaną ramą która pozwala na komfortową i szybką zmianę pozycji w trakcie treningu. Kształt kierownicy pozwala chwycić kierownicę w dowolny, stabilny sposób zależnie od wykonywanych ćwiczeń. Jedną z ich głównych cech jest budowa która zbliża rower spinningowy do ich drogowego odpowiednika. Posiadają one łańcuchowy system napędowy odzwierciedlający uczucie jazdy na rowerze. Dodatkowym atutem jest wolne koło zamachowe które podczas nagłego zatrzymana się wciąż będzie się obracać dzięki czemu unikniemy kontuzji. Rowerki spinningowe pozwalają na regulację siodełka w pionie oraz w poziomie. Posiadają dodatkowo regulację kierownicy w pionie a niektóre modele także w poziomie. Ten typ rowerków poleca się najbardziej osobą nastawionym na intensywny trening, które chcą wzmocnić swoją kondycje, dlatego tez osoby którym doskwierają problemy zdrowotne nie powinny wybierać rowerów tego typu. Zaznaczyć trzeba również iż nie należą one do najtańszych.

 • Rodzaj mechanizmu oporu
  • Mechaniczny

Rowerki oparte o system mechaniczny są najprostszym i najtańszym rozwiązaniem. W zależności od modelu opór można regulować płynnie lub stopniowo. Mechanizm działa na zasadzie zwiększenia tarcia koła roweru. Dużym atutem rowerków mechanicznych jest ich prostota, która pozwala osobie nieobeznanej w mechanice na prostą naprawę w razie awarii. Niewątpliwym minusem jest głośna praca rowerka, która dla niektórych może być uciążliwa.

  • Magnetyczny

Regulacja oporu koła w rowerach magnetycznych opiera się za pośrednictwem hamulca wytwarzającego pole magnetyczne. W tego typu rowerkach regulacja może odbywać się za pomocą pokrętła albo przy pomocy elektronicznego komputera. W tym rodzaju mamy możliwość dostosować preferowany przez nas opór z dużo większą precyzją niż w przypadku rowerków mechanicznych. Użytkownicy którzy korzystali z rowera mechanicznego jak i magnetycznego cenią sobie dokładność ustawień i szeroką gamę ustawień rowerów magnetycznych. Niewątpliwą zaletą jest ciche działanie wersji magnetycznej.

  • Elektromagnetyczny

Najnowszym i bez wątpienia najdroższym typem rowerów treningowych są te oparte na systemie elektromagnetycznym. Polega on na zastosowaniu hamulca elektromagnetycznego sterowanego za pomocą komputera, który wykorzystuje silnik elektryczny do regulacji siły oporu. W tym wypadku mamy możliwość ustawienia większego maksymalnego oporu niż w przypadku innych rodzajów. Dodatkowo proces ten może odbywać się w pełni automatycznie w zależności od stopnia zmęczenia i stopnia obciążenia serca. Wersje elektromagnetyczne działają praktycznie bezszelestnie. Z reguły posiadają o wiele więcej wbudowanych funkcji. Niewątpliwie rowerki elektromagnetyczne są najnowocześniejszym typem w swojej klasie, jednakże są też najdroższe.

 • Wielkość koła zamachowego i skala obciążenia.
Masa koła zamachowego w zależności od modelu jest różna i może wynosić od 4 do 20 kg. Wpływa ona na jakość prowadzonego treningu, ponieważ koło zamachowe odpowiada za wytwarzanie oporu. Im koło jest większe tym jest większa skala obciążenia a rowerek jest bardziej stabilny, wibracje będą mniej odczuwalne, a rowerek będzie działał ciszej przez co zwiększy się nasz komfort. Stopień obciążenia określa siłę, której trzeba używać podczas ćwiczeń. Trzeba pamiętać iż wielkość skali zależna jest od masy koła zamachowego, im większe koło tym więcej stopni obciążenia. W rowerkach skala stopnia obciążenia mieści się w granicach od 6 do 16 stopni. Zależnie od modelu skala może być regulowana skokowo, za pomącą regulowanego ręcznie pokrętła, lub też w sposób płynny w zależności od naszych potrzeb. W droższych modelach wykorzystuje się komputer do sterowania skalą obciążenia. W tym wypadku można w najbardziej dokładny sposób definiować obciążenie, bądź tez możemy korzystać z gotowych programów przygotowanych przez producenta.

 • Komputer i jego funkcje.
W zależności od modelu bądź producenta rowerek będzie wyposażony w mniej lub więcej funkcji i programów. Im więcej ich będzie posiadał tym lepiej ponieważ pomoże dopasować w lepszy sposób trening do naszych możliwości co przełoży się na jakość i komfort ćwiczeń. Przy zakupie warto więc zwrócić uwagę na ten czynnik. Jednym z ciekawszych programów jest HCR który będzie kontrolował nasze tętno i gdy zbliży się ono do ustalonej przez nas górnej granicy, komputer automatycznie zmniejszy opór, nasze tętno spadnie po czym trening powróci do wcześniejszych ustawień. W większości modeli rower sygnalizuje w sposób wizualny bądź dźwiękowy gdy zbliżamy sie do górnej granicy. Pomiar tętna najczęściej odbywa się za pomocą  czujników umieszczonych w rączkach lub za pomocą klipsa montowanego na nadgarstku bądź uchu. Najlepszy sposób pomiaru to pas telemetryczny, jednakże niewiele modeli posiada go w standardowym wyposażeniu. Większość rowerów będzie wyposażona w programy producenta, ale warto by nasz sprzęt miał możliwość definiowania własnych ustawień, które będą zgodne z naszymi wymogami. Dodatkowymi funkcjami na które warto zwrócić uwagę są:

  • Pomiar czasu, odległości i prędkości.
  • Całkowita liczba przejechanych kilometrów.
  • Częstotliwość pedałowania.
  • Zużycie energii w kaloriach.
  • Pomiar tętna w fazie spoczynku z oceną sprawności.
  • Funkcje SCAN.

 • Wyposażenie dodatkowe.
Głównym problem przy ćwiczeniach z wykorzystaniem roweru stacjonarnego jest znudzenie i monotonia, wynikające z rutyny w tego rodzaju ćwiczeniach, szczególnie iż trening wykonywany jest w domu. Producenci to dobrze rozumieją i starają się urozmaicić trening. W wielu modelach występuje podpórka na książkę dzięki której trening staje się choć trochę przyjemniejszy. Warto również by nasz sprzęt ważący często kilkadziesiąt kilogramów wyposażony był w rolki transportowe, które ułatwią nam przemieszczanie roweru. Pamiętajmy aby urządzenie posiadało regulowane siodełko. Dzięki temu będziemy mogli spasować sprzęt do naszych rozmiarów. Warto by model miał również regulowana kierownicę, lecz jest to atut niektórych modeli.

 • Podsumowanie.
Jakikolwiek rower wybierzesz na pewno twój organizm na tym skorzysta. jeśli twoim celem jest nowoczesny, intensywny trening dający doskonałą kondycję wybierz rower spinningowy. Jeśli myślisz o tradycyjnym spalaniu kalorii i średnio intensywnych treningach wybierz rower stacjonarny. Mechaniczny czy też magnetyczny to już zależy od twoich preferencji oraz od tego ile możesz lub chcesz przeznaczyć na zakup. Jeżeli masz problemy z sercem i rower ma służyć do rehabilitacji, szukaj modelu z miernikiem pulsu, a najlepiej gdy rower będzie wyposażony w wyżej wspomniany program HCR który w zależności od twojego pulsu dostosuje skalę obciążenia. Dla osób z nadwagą najlepszy będzie rower poziomy, ponieważ takie osoby powinny ćwiczyć w pozycji leżącej.

Wybór oczywiście pozostawiam Tobie drogi czytelniku tymczasem zapraszam na inne strony gdzie opisywać będziemy inne typy produktów, zajrzyjcie na nasz profil na Facebook'u lub Google+, a po wybór najlepszego wioślarza na naszą stronę SportowyBazar.pl


2 komentarze:

 1. Ja polecam Insportline. Ceny bezpośrednio w ich centrali w Polsce są naprawdę konkurencyjne, np wioślarz oxford http://www.e-insportline.pl/699/wioslarz-magnetyczny-domowy-insportline-oxford

  OdpowiedzUsuń
 2. Tego modelu akurat nie znam, ale ogólnie marka insportline jest naprawdę w porządku.

  OdpowiedzUsuń