piątek, 2 października 2015

Stepper - Idealny sprzęt na początek

Steppery to najpopularniejszy typ sprzętu fitness jaki występuje na rynku szczególnie wśród kobiet.  Swoją popularność zawdzięczają z paru prostych przyczyn. Niewątpliwie jest to jedno z najtańszych urządzeń w tej kategorii i dlatego większość osób decyduje się na zakup steppera w pierwszej kolejności. Małe wymiary i waga to kolejny atut steppera. Umożliwia on wykonywanie nieskomplikowanych ćwiczeń, co jest szczególnie ważne dla osób rozpoczynających swoją przygodę z fitnessem. Ćwiczenia na stepperze przypominają wchodzenie po schodach. Poleca się je również osobą w starszym wieku, które chcą zapobiec zbytniemu zwiększaniu masy ciała jak również usprawniać układ sercowo-naczyniowy. Dla osób które nie mogą pozwolić sobie na intensywne ćwiczenia bądź też wymagają rehabilitacji sprzęt ten będzie idealnym wyborem. Niska cena, prostota obsługi, niewielka waga i wymiary to dzięki tym atutom warto wybrać stepper na swój pierwszy zakup. Poniżej opiszę najważniejsze informacje dotyczące steperów zaczynając od ich rodzajów.

  • Rodzaje stepperów:
 Ministepper (stepper z linkami) - najpopularniejszy typ steppera. Składają się z samej podstawy w
którą wbudowany jest mały komputer zapewniający podstawowe funkcje takie jak mierzenie przebytego dystansu, ilość spalonych kalorii oraz czas trwania treningu. Większość stepperów odchyla się do tylu ale istnieją tez modele z bocznym odchyleniem. Dodatkowo niektóre modele posiadają linki dzięki którym podczas treningu możemy trenować górne części ciała.

Stepper skrętny - odmiana ministeppera. Różnica polega na typie wykonywanych ćwiczeń które przypominają jazdę na łyżwach bądź rolkach co przekłada się na pobudzanie dodatkowych mięśni do treningu.

Stepper ze słupkiem - oprócz podstawy posiadają również kolumnę która poprawia stabilność oraz
pomaga w utrzymaniu równowagi. Dodatkowo pełni rolę antypoślizgową. Sprzęt ten posiada szereg dodatkowych funkcji takich jak pomiar ciśnienia czy tez dodatkowe programy treningowe. Słupki mogą dodatkowo posiadać podstawkę na książkę, hantle czy też miejsce na bidon. Często też wyposażone są w hydrauliczny system obciążeniowy. Jak widać steppery ze słupkiem są bardziej zaawansowane co niestety przekłada się na większą cenę.

  •  Budowa steppera, rodzaj oporu i konserwacja:
Podczas wyboru steppera trzeba pamiętać aby zwrócić uwagę na kilka czynników. Jednym z ważniejszych jest nośność. Tutaj trzeba się trzymać zaleceń producenta, dzięki czemu maksymalnie wydłużymy żywotność zakupionego przez nas produktu. Często spotykanym problemem jest skrzypienie steppera po dłuższym czasie użytkowania. Należy pamiętać o naoliwianiu elementów ruchomych, szczególnie tłoków, więc istotną sprawą jest łatwy dostęp do tych elementów. Funkcje i programy są nieodzowną częścią większości sprzętów fitness. Warto by stepper posiadał możliwość spersonalizowania programów treningu co umożliwi na lepsze dostosowanie parametrów treningu, a dodatkowe funkcje przydadzą się gdy chcemy sprawdzić przebyty dystans czy spalone kalorie. Dla większej skuteczności treningu zaleca się by stepper by wyposażony w dwa niezależne pedały. W przypadku stepperów istnieją dwa rodzaje oporu mianowicie modele z tłokami hydraulicznymi oraz z z systemem magnetycznego oporu. Ten pierwszy cechuje się głośniejszą pracą, natomiast steppery magnetyczne posiadają lepszą płynność pracy. Niezależnie od rodzaju oporu ważne jest by stepper wyposażony był w jego regulację. Po każdym treningu stepper powinno się czyścić, przynajmniej raz w miesiącu sprawdzać czy wszystkie śrubki się trzymają i nie są luźne a dodatkowo warto by było co najmniej dwa razy w roku rozebrać stepper i wyczyścić go od środka dzięki czemu można będzie sprawdzić pas oporowy czy też pozostałe elementy.

  • Podsumowanie
Tak jak opisałem to wyżej niewątpliwie stepper powinien być pierwszym krokiem na ścieżce zdrowego życia. Posiada wiele zalet które wymieniłem na początku, atrakcyjną cenę, lecz jak każdy sprzęt ma tez swoje minusy. Trzeba pamiętać iż stepper służy głównie do ćwiczenia dolnych partii ciała, nie wszystkie posiadają przydatne funkcje lub programy, a modele ze słupkiem zajmują więcej miejsca, nie są już tak poręczne oraz trzeba za nie więcej zapłacić. Po dłuższym użytkowaniu mogą skrzypieć co wielu może irytować, szczególnie gdy nie ma możliwości szybkiego i prostego naoliwienia. Wybór oczywiście pozostawiam Tobie drogi czytelniku tymczasem zapraszam na inne strony gdzie opisywać będziemy inne typy produktów, zajrzyjcie na nasz profil na Facebook'u lub Google+, a po wybór najlepszego steppera na naszą stronę SportowyBazar.pl

1 komentarz:

  1. Bardzo fajny sprzęt dzięki któremu możemy zarazić bliską nam osobę do uprawiania sportu :)

    OdpowiedzUsuń