czwartek, 1 października 2015

Bezpieczeństwo ćwiczeń na trampolinie cz. II

We wcześniejszym wpisie dotyczącym bezpieczeństwa oraz budowy trampolin pisałem jak ważna w trampolinie jest siatka i jak istotne są materiały, z których zbudowana jest trampolina. Dzisiaj skupię się na pozostałych kwestiach bezpieczeństwa podczas ćwiczeń. Poniżej przedstawię szereg niedozwolonych czynności oraz przykłady tego, co może się stać, kiedy nie będziemy przestrzegać warunków użytkowania :)
  1. Po pierwsze nie wolno ćwiczyć na trampolinie w trakcie złych warunków atmosferycznych, tym bardziej silnego wiatru czy deszczu. Na pytanie, co się dzieje z trampoliną podczas silnego wiatru odpowiedzą:

    W trakcie wietrznej pogody lepiej nie rozmontowywać trampoliny, ale jeżeli spodziewamy się bardzo silnych podmuchów wiatru, warto o tym pomyśleć wcześniej.
  2. Na trampolinie nie można skakać w więcej niż jedną osobę. Korzystanie z trampoliny większej ilości osób może się skończyć tak:  3. Większość dostępnych w polsce trampolin to nie trampoliny akrobatyczne, pod żadnym pozorem nie mozna wykonywać salt i akrobacji pod groźbą skręcenia karku. Poniższy film prezentuje nieudane salto, ale łatwo mozna sobie wyobrazić co by się stało w przypadku próby wykonania salta z większej wysokości:


  4. Należy pamiętać, że siatka ochronna służy nam tylko w sytuacjach awaryjnych, w żadnym wypadku nie można na nią skakać:
  5. W trakcie skoków na trampolinie należy unikać zbyt mocnego wybijania się, trzeba pamiętać o tym, że kontrola nad skokiem jest dużo ważniejsza niż jego wysokość.

Na trampolinie zabrania się również skakać:
- kobietom w ciąży
- osobom z problemami kręgosłupa, chorobami organów lub problemami z kośćmi oraz stawami
- osobom pod wpływem alkoholu lub narkotyków
- dzieciom poniżej 5 roku życia
- osobom, których waga przekracza maksymalną wagę dopuszczalną dla trampoliny
Podsumowując, skoki na trampolinie z siatką gwarantują nam wiele dobrej zabawy i radości z aktywności fizycznej, jednak należy pamiętać o zachowaniu zasad bezpieczeństwa oraz jak w przypadku każdej aktywności - ostrożności i rozwagi.

1 komentarz:

  1. Widziałam już tyle wypadków na trampolinie. zresztą co daleko szukać mój brat miał cały nos zdarty bo się nie zmieścił na niej.

    OdpowiedzUsuń