czwartek, 1 października 2015

Jak wybrać odpowiednią trampolinę ?

W sezonie letnim trampolina na własnym podwórku (szczególnie kiedy mamy dzieci) to świetna sprawa. Trampolina to idealny sposób na oderwanie naszych pociech od komputerów lub po prostu dla nas - dorosłych codzienna sesja skoków i wygibasów na trampolinie może przynieść lepsze rezultaty niż niejedno ćwiczenie aerobowe.
Trampolina ogrodowa źródło: sportowybazar.pl
Wielu z nas zastanawia się nad wyborem takiej trampoliny i nie wie czym się kierować oglądając produkty różnych marek czy wielkości. Pierwszymi kryteriami którymi można się sugerować to cel dla jakiego kupujemy trampolinę, rozmiar batutu trampoliny czy obecność siatki.
Zaprojektowane po raz pierwszy w USA trampoliny mierzy się w stopach - FT, dlatego batuty mają "niestandardowe" i nierówne wg. miary metrycznej średnice. Na polskim rynku możemy spotkać trampoliny w wymiarach: 8 FT, 10 FT, 12 FT, 14 FT, 15 FT i 16 FT co po przeliczeniu na centymetry daje średnicę kolejno: 244 cm, 305 cm, 366 cm, 427 cm, 457 cm i 488 cm. Można się spotkać również z mniejszymi trampolinami używanymi przy ćwiczeniach fitness o średnicach od 80 do 140 cm.
Trampolina ogrodowa 16FT
Tak naprawdę im większa trampolina tym lepiej - może się w niej zmieścić więcej osób, takie trampoliny mają również większe parametry maksymalnego obciążenia. Należy pamiętać o tym, żeby wielkość trampoliny dobierać z głową, czyli tak żeby zmieściła się na naszym podwórku :)
Jeżeli mamy dzieci, obecność siatki zabezpieczającej w trampolinie powinna być jednym z głównych kryteriów decydującym o zakupie. Na pewno każdy z Was widział różne filmy na których pokazywane były wypadki przy użyciu trampolin ogrodowych bez siatki zabezpieczającej, a bezpieczeństwo pociech powinno być przecież najważniejsze. Sama siatka powinna mieć inną wysokość w przypadku różnych wymiarów trampolin, tak np. siatka od trampoliny 8 FT (244 cm) powinna mieć wysokość ok. 180 cm i odpowiednio więcej dla większych średnic - na których można się wyżej wybić.
Trampolina Fitness źródło: sportowybazar.pl
Podsumowując, wybór trampoliny trzeba dobrze przemyśleć - nie jest to inwestycja na jeden sezon, należy zwrócić uwagę na cel do jakiego chcemy używać trampoliny, rozmiar batutu (czy zmieści się do naszego ogrodu), na obecność siatki zabezpieczającej oraz na budowę i użyte do produkcji trampoliny materiały, ale o tym już w następnym artykule :)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz