piątek, 2 października 2015

Bieżnia - Dobry sposób na jogging

Bieżnie - idealny sposób na jogging podczas pochmurnych deszczowych dni oraz zimy.Są kolejnym idealnym sposobem na poprawę zdrowia oraz zwiększenia kondycji. Wiele osób zapewne zastanawia się jaką bieżnie wybrać. Dzisiaj opiszę na co należy zwracać podczas zakupu bieżni.

Rodzaje bieżni:
  • Bieżnie Magnetyczne (mechaniczne)
Bieżnie magnetyczne to najprostsze, ale i najtańsze urządzenia w tej kategorii. Pas biegowy nie jest napędzany silnikiem lecz siłą naszych mięśni. Do regulacji oporu, pochyłu bieżni używa się w większości modelów pokręteł. Niektóre posiadają ekrany opisujące podstawowe parametry treningu, jak ilość spalonych kalorii. Bieżnie mechaniczne nie posiadają możliwości wyboru programów treningowych, przez co korzystając z nich musimy mieć wiedzę na temat tego jaki trening będzie dla nas najlepszy. Ten rodzaj bieżni nie pozwala nam również na zastosowanie najwolniejszych ćwiczeń (marszu) oraz trzeba szczególnie pamiętać iż ich budowa nie zapewnia pełnej amortyzacji stawów.
Bieznia HMS B4228

  • Bieżnie elektryczne
Bieżnie elektryczne stanowią większość dostępnych na rynku. Są droższe lecz oferują więcej możliwości. Większość modeli wyposażona jest w jeden silnik napędzający pas, lecz istnieją modele wyposażone w drugi silnik, służy on do regulacji nachylenia bieżni. Na silnik należy zwracać szczególną uwagę. To od jego parametrów zależy trwałość i jakość bieżni. Bieżnie elektryczne posiadają ekrany, bądź w przypadku droższych modeli konsole, które wyświetlają dane na temat treningu oraz  pozwalają nam w pełni go spersonalizować pod nasze predyspozycje. Minusem bieżni elektrycznych z pewnością jest cena. Są też cięższe i większe niż rodzaje mechaniczne, dodatkowo niektórym osobą może przeszkadzać głośniejsza praca.
Bieżnia elektryczna BE4500 HMS


Najważniejsze parametry:
  • Moc Silnika i parametry
Na wstępie trzeba zaznaczyć iż moc oraz parametry Silnika dotyczą tylko i wyłącznie bieżni elektrycznych. To od mocy silnika zależy w jakim celu chcemy korzystać z bieżni. Bieżnie z silnikiem do 2 KM nadają się jedynie do marszu bądź truchtu, do pełnoprawnego biegania potrzebujemy sprzętu z mocniejszym silnikiem. Analogicznie im większa moc wyższą prędkość możemy uzyskać a urządzenie jest wytrzymalsze. Dodatkowo dla osoby ćwiczącej o większej masie polecany jest mocniejszy silnik by móc w pełni wykorzystać potencjał zakupionego urządzenia. Przy sprawdzaniu parametrów silnika należy zwrócić uwagę na dwie cechy, mianowicie jaka jest moc silnik uzyskuje w trybie ciągłym oraz moc maksymalna (szczytowa) używana do przyspieszenia.

  • Nachylenie, powierzchnia biegania i amortyzacja
Nachylenie bieżni determinuje jak bardzo możemy dostosować pas biegowy do swoich preferencji, sił czy też kondycji. Zaawansowane bieżnie posiadają drugi silnik pozwalający na regulacje konta nachylenia. Wymiary pasa biegowego i wzrost to dwa łączące się znaczenia. Podczas wyboru bieżni musimy dobrać wielkość pasa do naszego wzrostu. Osoba wysoka potrzebuje szerszego i dłuższego pasa, a analogicznie pas węższy i krótszy będzie lepszym wyborem dla osoby niższej. Źle dobrane wymiary spowodują iż ćwiczenia na bieżni zamiast  przynosić pożytek staną się dla nas uciążliwe i męczące. Osoby które mają problemy ze stawami bądź są skłonne do ulegania częstym kontuzją powinny zwrócić na ten parametr szczególną uwagę. Amortyzacja ogranicza wstrząsy odczuwane przez kolana i stawy. Dodatkowym atutem jest to iż dobrze dostosowana amortyzacja polepszy komfort treningu. Podczas "marszu" większa amortyzacja zapewni lepszy komfort dla kolan i odczycie wybicia, a mniejsza amortyzacja podczas biegania zapewni lepszą dynamikę.

  • Waga
  Jednym z podstawowych parametrów na które musimy zwrócić uwagę podczas wyboru bieżni jest maksymalna waga. Wielu mogło by stwierdzić iż ten parametr jest mało ważny, lecz jeżeli nasza masa własna jest większa niż masa dopuszczalna to możemy być pewni iż w bardzo szybkim tempie zniszczymy sobie nasz sprzęt a pamiętać trzeba iż bieżnia to nie jest mały wydatek.

Funkcje dodatkowe i wyposażenie 

Wybierając bieżnie warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje które pozwolą nam lepiej spersonalizować nasz trening, a dodatkowo będą pokazywać dodatkowe informacje o przebiegu treningu. Dodatkowe wyposażenie jest na pewno miłym dodatkiem, często uprzyjemnia też trening. Należy jednak pamiętać iż za dodatkowe funkcje i wyposażenie znacznie wpływają na cenę bieżni dlatego warto się zawsze zastanowić czy chcemy przepłacać.

  • Funkcje
Pomiary - Bieżnie elektryczne i niektóre modele bieżni magnetycznych dają na dostęp do szeregu dodatkowych danych takich jak prędkość biegu, przebyta odległość, spalone kalorie, czas biegu i wielu innych.

 Puls - Puls może być mierzony na trzy sposoby. Przy pomocy klipsa przyczepianego do ucha, ten typ pomiaru jest najmniej dokładny oraz niezbyt wygodny. Wbudowanych czujników w rękojeść, pomiar średnio dokładny, dodatkowo zmusza nas do ciągłego trzymania się bieżni. Trzecie i najlepsze rozwiązanie to pas Telemetryczny, który nie dość iż wyświetla najbardziej dokładny pomiar to dodatkowo nie przeszkadza nam w treningu. W przypadku gdy bieżnia nie posiada żadnego z wyżej wymienionych rozwiązań możemy zawsze zakupić dodatkowy pulsometr np. w postaci zegarka.

Programy treningowe - Bieżnie treningowe posiadają wiele wbudowanych programów. Pozwalają one nam w pełni spersonalizować nasz trening dzięki czemu możemy wybrać odpowiedni rodzaj ćwiczeń nastawionych na spalanie tkanki tłuszczowej lub poprawiających naszą kondycję. Dodatkowo możemy ustawić prędkość i kąt nachylenia bieżni w zależności od intensywności treningu.

Profile - Gdy z bieżni korzysta więcej niż jedna osoba niewątpliwym atutem jest możliwość zapisania profili ustawień dla danej osoby. Profile zapamiętują wzrost, wagę, wiek, płeć i wiele innych czynników które potem możemy wykorzystać do ustawienia odpowiedniego programu treningu. Dodatkowo profile pozwalają nam zaoszczędzić czas.

Eliminacja drgań - dla osób mieszkających w blokach które nie chcą denerwować swoich sąsiadów jest to szczególnie ważna funkcja, która pozwala eliminować drgania wytwarzane przez bieżnie. Dodatkowo można użyć specjalnych mat amortyzujących, które zabezpieczą podłoże przed zniszczeniem.

Zabezpieczenie przed upadkiem - Często użytkownicy którzy pierwszy raz mają styczność z bieżniami maja problemy z utrzymaniem równowagi co może spowodować upadek. Aby zabezpieczyć się przed taką ewentualnością warto by bieżnia była wyposażona w specjalny sznurek przypinany do ubrania. Naciągnięcie sznurka powoduje wyłączenie pasa bieżni.

Składana konstrukcja - niewątpliwy atut, pozwala zaoszczędzić miejsce, szereg
  • Wyposażenie dodatkowe 
Ortopedyczne pasy biegowe - są grubsze niż standardowe i zapewniają lepszą amortyzację.

Głośniki - niektóre modele bieżni posiadają głośniki, dzięki czemu do bieżni możemy podłączyć odtwarzacz MP3 lub telefon i biegać w rytm naszych ulubionych utworów.

Ekran i DVD - kolejny gadżet który ma za zadanie umilić nam trening jak również podnieść cenę urządzenia.

A więc jaka bieżnia dla kogo?

W zależności od zasobności portfela, do jakich celów potrzebna jest bieżnia, intensywności treningu, czy bieżnia ma być dla Ciebie czy dla całej rodziny należy wybrać inny model. Mam nadzieję iż ten poradnik pomoże Ci wybrać odpowiedni sprzęt dla Ciebie. Dodatkowo poniższa tabelka powinna pozwoli Ci dokonać najlepszego wyboru:
Bieżnia do marszu, truchtu

Jeśli nie zamierzasz nadmiernie eksploatować urządzenia i zależy Ci tylko na bieżni do szybkiego marszu lub truchtu, możesz spokojnie wybrać urządzenie mechaniczne bądź elektryczne z mniejszym silnikiem o mocy trwałej do 2 KM.
Bieżnia do intensywnego treningu

Wielogodzinne, intensywne bieganie wymaga przede wszystkim mocniejszego silnika: powinien mieć minimum 2 KM, a najlepiej 3-4 KM. Poza tym, forsujące treningi wymagają wyboru odpowiednich ustawień prędkości, nachylenia pasa. Najlepiej kupić urządzenie elektryczne z dodatkowymi funkcjami.
Bieżnia dla osób z kontuzjami, chorobami stawów

W tym wypadku podstawą jest odpowiednia amortyzacja pasa biegowego. Bieżnia powinna zawierać przynajmniej 2-5 elastomerów. Można też kupić bieżnię służącą do marszu, truchtu – model ze słabszym silnikiem albo mechaniczny.
Bieżnia dla osób z chorobami serca

Problemy z sercem wymagają wyjątkowo dokładnego pomiaru pulsu. Tętno można mierzyć na trzy sposoby, przy czym najlepiej wybrać bieżnię z bezprzewodowym pasem telemetrycznym.

Bieżnia dla większej ilości użytkowników

Jeśli z bieżni ma korzystać więcej niż jedna osoba, koniecznie trzeba zainwestować w urządzenie elektryczne z lepszym silnikiem (3-5 KM), najlepiej model, który pozwala ustawiać profile użytkowników.

Bieżnia dla dzieci

Na rynku nie brakuje też wolniejszych, mniejszych, kolorowych bieżni dla dzieci, które chcą ćwiczyć podobnie jak ich rodzice. Mają wiele elementów wykonanych z bezpiecznej pianki, są tak skonstruowane, żeby zapobiec możliwościom upadku. Tak czy inaczej, najlepiej ćwiczyć razem z dzieckiem, żeby zapobiec ewentualnym stłuczeniom czy siniakom.

Podsumowanie 

Zanim kupisz bieżnie rozważ czy w twoim domu znajdzie się odpowiednie miejsce na tego typu sprzęt. Następnie zastanów się jak często chcesz korzystać z bieżni. W przypadku gdy nie masz zamiaru ćwiczyć więcej niż 30 minut przynajmniej raz dziennie możesz bez przeszkód wybrać bieżnie mechaniczną, jest to tańsze rozwiązania a w zupełności wystarczy. Do częstszego i dłuższego treningu wybierz bieżnie elektryczne. zwróć uwagę na programy i funkcje które są wbudowane oraz jeżeli masz problem ze stawami warto wybrać bieżnie z lepszą amortyzacją.

Serdecznie zapraszam na inne strony gdzie opisywać będziemy inne typy produktów, zajrzyjcie na nasz profil na Facebook'u lub Google+, a po wybór najlepszej bieżni na naszą stronę SportowyBazar.pl

1 komentarz:

  1. W centrali insportline w Polsce jest duzy wybór bieżni. Osobiście polecam Aluvis

    OdpowiedzUsuń