wtorek, 26 stycznia 2016

PIŁKARZYKI

Piłkarzyki a tak naprawdę futbol stołowy zwany też piłką stołową jest bardzo popularnym typem rozrywki w naszym kraju. Do niedawna większość ludzi kojarzyła piłkarzyki z rozwrzeszczanymi dzieciakami, nastolatkami zachowującymi się poniżej poziomu, lub też dorosłymi z piwem w ręce. Sytuacja się jednak zmieniła, a futbol stołowy stał się prawdziwym sportem odkąd w 2009 roku utworzono Międzynarodową Federację Futbolu Stołowego. Wiele osób uważa iż zakup stołu do piłkarzyków (potocznie w Polsce nazywane "Michałami") wiąże się z dużym wydatkiem. Być może przyczyna takiego rozumowania tkwi w tym iż wielu z nas kojarzy piłkarzyki wyłącznie z barami, klubami albo innymi miejscami publicznymi. Trzeba jednak pamiętać iż w takich miejscach urządzenia tego typu muszą wyróżniać się większą wytrzymałością i solidnością wykonania dlatego często kosztują nawet parę tysięcy złotych. Jednakże do użytku domowego wcale nie są nam potrzebne piłkarzyki na które trzeba wyłożyć aż tak dużą sumę pieniędzy, najprostsze modele kupimy już za 300 zł. Poniżej opiszę kilka najważniejszych aspektów na które należy zwrócić uwagę przy zakupie piłkarzyków.
Piłkarzyki stołowe ORLIK w barwach Narodowych

 • MATERIAŁY
Stoły do piłkarzyków powinny być wykonane z drewna dzięki czemu zakupiony produkt będzie nam służył przez długi okres czasu. Tańsze modele wykonane są z płyty MDF, jednakże to rozwiązanie skutkuje znacznie mniejszą odpornością na zużycie. Blat stołu, boisko powinno być wykonane z laminatu który nie ulega ścieraniu. Ważne jest by blat nie był pofałdowany lub wypaczony ponieważ odbijało by się to na komforcie, jakości oraz zabawie płynącej z gry. W rogach blat powinien być lekko podniesiony aby piłeczka nie utknęła w martwej strefie. Dodatkiem który można również brać pod uwagę jest posiadanie przez dany stół górnej szyby która oprócz zwiększenia komfortu zabawy zapewnia dodatkową ochronę przed zniszczeniem. Prowadnice powinny być wyposażone w odbojniki w celu zwiększenia bezpieczeństwa i uniknięcia urazów osób grających. Aby z gry płynęło najwięcej przyjemności opór rączek musi zostać odpowiednio dobrany, nie za mocny oraz nie za słaby. Nogi stołu powinny być wykonane z metalu z możliwością regulacji. Drewniane nóżki mogą wyglądać lepiej ale mają krótszy okres żywotności. Metalowe nóżki są gwarancją stabilności i wytrzymałości.
Piłkarzyki stołowe Arena Hop-Sport - Brązowy

 • STABILNOŚĆ
Jedna z najistotniejszych spraw. Stół do gry musi stabilny, nie może się chybotać jak również być przechylony. Nierówny stół powoduje iż piłka będzie się staczać na jedną ze stron a gra nie będzie sprawiedliwa, dlatego istotna rzeczą jest aby stół miał regulowane nóżki, dzięki którym sprzęt będzie mógł zostać wypoziomowany. Ważna jest również waga stołu, im cięższy tym stabilniejszy. Stoły dla dzieci powinny ważyć około 25 kg, natomiast dla osób dorosłych minimum 75 kg. Dzięki odpowiedniej wadze stół będzie umiejscowiony nieruchomo i nie będzie się przesuwał pod wpływem emocjonującej gry.

 • WYMIARY
 Aby granie było komfortowe pole do gry w piłkarzyki powinno mieć wymiary przybliżone do standardów turniejowych, 118x68 centymetrów. Takie wymiary zapewniają najlepsze wrażenia z gry, jak również swobodę ruchów. Bramki mają najczęściej standardową szerokość 20 centymetrów. Należy zwrócić uwagę iż najczęściej podawanym standardem który zapewni swobodną grę jest zapewnienie grającym minimum 180x150 centymetrów wolnej przestrzeni. Wysokość stołów najczęściej jest podobna i wynosi około 90 centymetrów. Wielu osobą może się wydawać iż stół do piłkarzyków potrzebuje dużo miejsca. Na rynku istnieje wiele modeli stołów, niektóre mają możliwość prostego składania blatu dzięki czemu stół zajmuje mniej miejsca i można go postawić w miejscu w którym nikomu nie będzie przeszkadzał.
Profesjonalne piłkarzyki Evolution Spensers

 • INNE ASPEKTY
Kupując stół do piłkarzyków możemy zwrócić uwagę na spełniane przez producenta certyfikaty, wytyczne BTFV oraz inne spełniane normy. Mamy wtedy większą pewność iż produkt starczy nam na lata. Warto sprawdzić czy do stołu można dokupić wymienne elementy takie jak prowadnice w razie uszkodzenia elementu. Miłym dodatkiem na pewno będą gratisy w postaci np. dodatkowych piłeczek.

 • PIŁKARZYKI W LOKALACH
W przypadku gdy piłkarzyki mają być zakupione do lokali, ważne jest aby oprócz wyżej wymienionych czynników zwrócić uwagę na to by stół wyposażony był w popielniczki, miejsca na napoje oraz manualne liczniki goli. Stół musi cechować się niezwykłą wytrzymałością, powinien być obowiązkowo wyposażony w górną szybę. W przypadku stołów tego typu niezwykle ważna jest gwarancja jak również serwis w przypadku problemów ze stołem.
Piłkarzyki zarobkowe Premier League Sardi

 •  HISTORIA I TURNIEJE
 Za wynalazcę gry w piłkarzyki uważa się Francuza Luciena Rosengarta który zbudował pierwszy stół. W oparciu o ten pomysł firma "Kicker" z siedzibą w Szwajcarii. a przestrzeni lat gra w piłkarzyki stawała się coraz bardziej popularna do tego stopnia iż słowo "Kicker" stało się synonimem futbolu stołowego. Pierwszy patent na stół piłkarzykowy przypisuje się Alejandro Finisterre. Patent został złożony w 1937 roku. Od tego czasu piłarzyki docierały do kolejnych krajów gdzie zyskiwały nowych zwolenników i popularność. Oficjalnie w 2002 roku powstała ITSF (International Table Soccer Federation - Międzynarodowa Federacja Futbolu Stołowego). W tym czasie weszły w życie oficjalne przepisy i zasady gry w piłkarzyki. Organizacja od początku swojego istnienia stara się o wpisanie futbolu stołowego na listę Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
Tak jak napisałem wyżej od 2009 roku w Polsce istnieje oficjalnie Polski Związek Futbolu Stołowego. Na oficjalnej stronie można dowiedzieć się wszystkich informacji odnośnie związku, zasad gry jak również organizowanych turniejów i wielu innych ciekawych rzeczy.

Mistrzostwa w piłkarzyki - Ożarów Mazowiecki • PODSUMOWANIE
Tak jak pisałem wyżej kupno piłkarzyków nie musi wiązać się z dużym wydatkiem. Najtańsze modele kupimy już za około 300zł. Zakup stołu cięższego i wykonanego z lepszych materiałów to koszt około 800zł, będzie on lepszym wyborem dla osób które wkładają w grę więcej pasji. Pamiętajmy iż piłkarzyki zapewnią nam i naszym pociechą wiele godzin wspaniałej i niejednokrotnie emocjonującej rozrywki. Osoby które boją się o ilość wolnego miejsca powinny zakupić piłkarzyki składane, dzięki czemu wyżej opisany problem przestanie mieć znaczenie.

Wybór odpowiednich piłkarzyków pozostawiam Tobie drogi czytelniku tymczasem zapraszam na inne strony gdzie opisywać będziemy inne typy produktów, zajrzyjcie na nasz profil na Facebook'u lub Google+, a po wybór najlepszego stołu na naszą stronę SportowyBazar.pl.

1 komentarz:

 1. Ja kupiłem dwa stoły Horizon Games, cymbergaj i piłkarzyki dla chrześniaka. Stoły raczej nie są profesjonalne ale za taką cenę i do tego niską cenę wysyłki są idealne dla dzieciaków.
  http://eleosklep.pl/stoly-do-gry-horizon-c-30.html

  OdpowiedzUsuń