czwartek, 1 października 2015

Typy stołów bilardowych


Czytając i myśląc o zakupie stołu bilardowego możemy się natknąć zarówno na wiele rodzajów gier które możemy wykonywać na stołach bilardowych jak również o podziale i typach takich stołów. Sama gra w bilard posiada niezwykle długą i ciekawą, sięgającą XV wieku historię, kiedy na samym początku grało się na stołach bez łuz, które stopniowo później wprowadzono.
Same stoły bilardowe możemy dzielić zarówno według rozmiaru (zazwyczaj mierzonego w stopach) jak i pod kątem użytych do budowy takiego stołu materiału czy nawet obecnością łuz.
Ze względu na wymiary - najczęściej mierzone w stopach, stoły bilardowe możemy dzielić na stoły 6FT, 7FT, 8FT, 9FT, 10FT i największe 12FT w systemie metrycznym wygląda to następująco:
6 FT182 x 91 cm
7 FT214 x107 cm
8 FT244 x 122 cm
9 FT274 x137 cm
10 FT304 x 152 cm
12 FT366 x 183 cm
Gdzie najpopularniejszymi rozmiarami stołów są te o długości najdłuższego boku siedem, osiem i dziewięć stóp.
W Polsce najczęściej spotykane są stoły bilardowe z drewnianymi, wiórowymi, wykonanymi z suchotrwałych płyt MDF oraz kamiennymi płytami. Najlepszymi typami stołów pod kątem gry (zarówno stabilności jak i jakości samej gry) są stoły z płytami kamiennymi. Kolejnymi stołami godnymi polecenia pod kątem materiału wytworzenia płyty są stoły z suchotrwałymi płytami MDF. Oprócz samej gry rodzaj płyty ma główny wpływ na wagę stołu - stoły z płytą MDF ważą od 130 kg w górę, natomiast stoły z płytami kamiennymi od 300 kg w górę.
Od obecności łuz w stole bilardowym zależy w jaki rodzaj możemy grać. Na stołach bilardowych bez łuz możemy grać w tzw. bilardy francuskie (np. Karambol), natomiast na stołach z łuzami w bilardy amerykańskie (ang. pool), gdzie możemy wyróżnić najpopularniejsze gry takie jak: ósemka, dziewiątka czy snooker.
Przed wyborem stołu bilardowego należy się zastanowić czego od niego oczekujemy tzn. w jakie gry chcemy grać, ile mamy miejsca na stół bilardowy, czy mamy odpowiednio dużo miejsca, czy chcemy przemieszczać stół.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz