środa, 28 października 2015

Jak wybrać dobry Atlas ?

Atlas do ćwiczeń jest wielofunkcyjnym urządzeniem umożliwiającym intensywny trening wielu różnych partii mięśni. Zawdzięcza to swojej budowie łącząc wiele różnych sprzętów do ćwiczeń w jedna całość. Każda z części składowych pozwala na ćwiczenie innej grupy mięśni. Na rynku występuje wiele modeli atlasów. Jedne mogą się skupiać na ćwiczeniu dolnych partii ciała, inne na górnych. Istnieją również modele łączące oba typy. Pozwalają one na wyjątkowo efektywny trening, rozbudowę masy mięśniowej jak i modelowanie własnej sylwetki. Wszystko zależy od ilości stanowisk i budowy atlasu. Istnieją atlasy cztero, sześcio, ośmio modułowe jak i większe. Dodatkowym atutem atlasu jest to iż ćwiczyć na nim może więcej niż jedna osoba, dlatego urządzenia te kojarzone są najczęściej z wyposażeniem siłowni bądź fitness clubów, co jest zresztą najczęściej spotykane. Prawda jest taka iż większość modeli spotykanych w sklepach nadaje się głównie jako wyposażenie wyżej wymienionych miejsc, jednakże istnieją modele które można zakupić do wyposażenia swojej domowej siłowni. W wypadku tego typu urządzeń dla wielu istnieć będą dwa podstawowe ograniczenia, mianowicie cena oraz ilość zajmowanego miejsca. Niestety atlasy nie są typem sprzętu przystosowanym do małych pomieszczeń, najczęściej nawet małe modele zajmują od paru do parunastu m2 miejsca, dlatego warto na takie urządzenie przeznaczyć osobne pomieszczenie na które wiele osób nie może sobie pozwolić. Dobrym pomysłem na pomieszczenie może być piwnica, strych bądź garaż. Należy jednak pamiętać iż muszą być one dobrze przygotowane. Różne czynniki atmosferyczne mogą doprowadzić iż nasz atlas zacznie się psuć, a jak nam większości wiadomo gwarancja może nie objąć naprawy urządzenia w wyniku wyżej wymienionych czynników. Niewątpliwie drugim minusem atlasów jest cena tych urządzeń. Za najprostsze modele zapłacimy do 1500 zł, jednakże w tym segmencie cenowym zakupimy urządzenie posiadające o wiele mniej możliwości różnorodnego treningu, najczęściej na którym będzie mogła ćwiczyć tylko jedna osoba. Za bardziej rozbudowane modele w zależności od wyposażenia zapłacimy od 3 tys. do 6 tys. zł, jednak zapewnią nam one więcej możliwości treningu dla większej liczby osób. Najdroższe kosztujące już ponad 10 tys. zł to urządzenia profesjonalne, posiadające najwięcej możliwości wykonywania różnorodnych ćwiczeń, jednakże zajmujące ogromne ilości miejsca. Z tego też powodu są to modele do użytku typowo komercyjnego. Dzisiaj opiszę najważniejsze aspekty atlasów i postaram się podpowiedzieć jak wybrać odpowiedni model w szczególności iż zakup atlasu wiąże się z dużym wydatkiem.
 Atlas Tytan 12 HMS
 • Jaki atlas wybrać ?

Ponieważ na rynku istnieje wiele modeli wybór atlasu należy rozpatrzyć w paru istotnych punktach, które pozwolą nam odpowiedzieć na pytanie jaki sprzęt będzie dla nas najlepszy

  • Łatwość użytkowania i wygoda - niewątpliwie obsługa urządzenia powinna być prosta i przyjemna, a użytkowanie poszczególnych elementów nie powinno sprawiać nam kłopotu, dzięki czemu ćwiczenia będą dla nas komfortowe i przyjemne.
  • Funkcje i ilość stanowisk - kolejny ważny element na który trzeba zwracać uwagę podczas wyboru. Wybierając atlas pamiętajmy o tym do jakich ćwiczeń chcemy go używać. Jeżeli zależy nam na rozbudowie górnych partii ciała wybierzmy model którego elementy składowe nam na to pozwolą. Im więcej stanowisk czyli elementów składowych tym cena urządzenia jest wyższa, więc jeżeli używamy urządzenia sami dostosujmy go tylko do swoich potrzeb. Osoby które trenują od dłuższego czasu powinny szukać bardziej zaawansowanych modeli niż osoba która zaczyna dopiero ćwiczenia.
  • Liczba użytkowników  - kolejny ważny element który łączy się bezpośrednio z wyżej opisanym. Im więcej użytkowników urządzenia tym więcej wymagań. Pamiętajmy iż dwie różne osoby niekoniecznie będą wykonywać te same ćwiczenia, co dopiero mówiąc o większej grupie osób. Dlatego przed zakupem należy skonfrontować potrzeby każdej z nich i wybrać urządzenie adekwatne do potrzeb wszystkich. Jeżeli fundusze na to pozwalają to lepiej wybrać urządzenie z większą liczbą stanowisk.
  • Możliwość rozbudowy - warto wybrać urządzenie które w miarę upływu czasu pozwoli nam na rozbudowę zapewniając możliwość jeszcze bardziej zróżnicowanego treningu.
  • Stabilność i rozmiar - podczas wyboru atlasu zwróćmy uwagę na wagę i wzrost, swoją czy też innych osób które będą korzystać z urządzenia. Duże osoby potrzebują większego i bardziej stabilnego urządzenia, poprawi komfort i wygodę wykonywanych ćwiczeń.
  • Wytrzymałość i gwarancja  - atlasy wykorzystywane są do intensywnych ćwiczeń dlatego warto zainwestować w coś co będzie nam służyło wiele lat a nie miesiące. Urządzenia słabej jakości i wytrzymałości nie pozwolą nam na wykonywanie komfortowych i wygodnych ćwiczeń co tylko pogorszy ich efektywność. Dlatego bardzo ważnym elementem jest gwarancja, im dłuższa tym lepsza która pozwoli nam się cieszyć urządzeniem przez dłuższy okres czasu, a dodatkowe problemy z atlasem zostaną łatwo rozwiązane.
  • Komfort - warto by atlas posiadał miękkie, stabilne a w szczególności regulowane siedzenia, zwiększy to ogólna jakość ćwiczeń.
  • Miejsce - pamiętajmy iż atlas jest urządzeniem zajmującym dużo miejsca więc tak jak wyżej wspomniałem musimy posiadać odpowiednie miejsce na nasz sprzęt. Najmniejsze i najprostsze atlasy takie jak HS-1044C ważą około 100 kg a nie zajmują więcej niż 2 m2. Jednak modele  trochę bardziej rozbudowane jak Atlas HS-1064E, ważą prawie dwa razy więcej i zajmują 3-4 razy więcej miejsca. Największe atlasy 6 bądź 8 stanowiskowe potrafią ważyć już znacznie więcej i zajmować do 20 m2 powierzchni.
  • Cena - atlasy nie są tanimi urządzeniami. Im bardziej urządzenie rozbudowane tym droższe lecz oferujące o wiele więcej możliwości oraz stworzone z bardziej wytrzymałych materiałów. Czasami warto się zastanowić czy kupować tańszy i mnie przydatniejszy sprzęt, czy też lepiej odłożyć trochę środków i zakupić urządzenie bardziej profesjonalne.

 • Zalety Atlasów

Niewątpliwie na wzgląd swojej budowy atlasy posiadają wiele zalet. Pozwalają na prowadzenie bezpiecznego treningu pozwalającego rozwijać nasze mięśnie, siłę, kondycję, jak również sylwetkę. Nadają się zarówno dla osób początkujących jak i zaawansowanych dzięki łatwej zmianie obciążeń na różnych stanowiskach możemy dostosowywać trening do własnych możliwości. Dodatkowo dzięki blokadzie obciążenia możemy w sposób kontrolowany bezpiecznie wykonywać ćwiczenia unikając gwałtownych ruchów które mogłyby spowodować kontuzję. Łatwość w obsłudze i prostota pozwalają nawet nieobeznanym w dziedzinie kulturystyki na wykonywanie ćwiczeń. Gromadząc w jednym miejscu kilka innych urządzeń atlas pozwala na pełny profesjonalny trening, umożliwiając wykonywanie ćwiczeń kilku osobą jednocześnie. Trzeba zwrócić uwagę na fakt iż wraz z zakupem atlasu dostajemy komplet obciążeń, co oznacza mniejszy wydatek niż w przypadku kupna zwykłego zestawu. Ponieważ wszystkie elementy atlasu są regulowane pozwala to na wykonywanie treningu każdej osobie.
 Atlas, suwnica Smitha X2 HMS

 • Czyszczenie, konserwacja, maksymalna waga

Do prawidłowego działania urządzenia niezbędna jest odpowiednia konserwacja, która nie tylko uchroni nas od uszkodzenia samego sprzętu ale zapewni również gwarancję bezpiecznego treningu. W zależności od modelu montaż atlasu zajmie mniej lub więcej czasu. Pamiętajmy aby przed pierwszym użyciem jeszcze raz sprawdzić czy wszystkie śruby są dokręcone, a sworznie są odpowiednio zabezpieczone. Naturalnym procesem jest iż podczas ćwiczenia elementy ruchome mogą się poluzować dlatego przynajmniej raz w tygodniu powinno się sprawdzać i dokręcać wszystkie elementy ruchome. W miarę eksploatacji elementy ruchome powinno smarować się odpowiednimi preparatami dodatkowo chroniąc całe urządzenie przed wilgocią. Niektóre elementy takie jak linki, kółka czy tapicerka będą ulegać zużyciu i w razie zbytniego zniszczenia lepiej kupić nowe elementy przez co komfort i bezpieczeństwo ćwiczeń również ulegnie poprawie. Sprzęt powinniśmy czyścić lekko zwilżoną szmatką bądź też za pomocą specjalnych aparatów dostępnych w odpowiednich sklepach. Atlasy z założenia są bardzo stabilnymi i wytrzymałymi urządzeniami. trzeba jednak pamiętać iż nawet one mają swoje limity jeżeli chodzi o maksymalną wagę osób ćwiczących. Przed zakupem powinniśmy doczytać zwrócić na ten parametr szczególną uwagę, będziemy mieli wtedy pewność iż sprzęt będzie z nami przez długi okres czasu, a żadne problemy techniczne nie będą nam doskwierać. Warto wybrać urządzenie o większym udźwigu gdy ma z niego korzystać więcej niż jedna osoba
 • Podsumowanie

Wybierając atlas powinniśmy dokładnie określić jakiego sprzętu potrzebujemy jak również jaką granicą cenową dysponujemy. Często warto się zapytać kogoś kto posiada odpowiednią wiedzę o poradę w wyborze odpowiedniego sprzętu dla nas. Pamiętajmy podczas kupna iż obok parametrów i możliwości najważniejsze są jakość i solidność wykonania. Podczas zakupu powinniśmy pamiętać o gwarancji bezpieczeństwa, jaki jest zakres użytkowania oraz jak poprawnie z atlasu korzystać, bez tej podstawowej wiedzy możemy sobie zrobić tylko krzywdę. Jeżeli nie jesteśmy profesjonalistami to ustszegajmy się od zakupu używanego urządzenia, ponieważ możemy nie znać parametrów technicznych urządzenia. Jeżeli już chcemy kupić używany sprzęt, to róbmy to z osobą która zna się w tym temacie i będzie mogła określić jakość urządzenia, sami możemy nie wiedzieć jak sprzęt był eksploatowany. Sami bowiem możemy kupić sprzęt który nie nadaje się do użytku a koszty napraw mogą przerosnąć sam koszt zakupu używanego sprzętu. Bezpieczeństwo to podstawa przy zakupie atlasu. Lepszym wyborem stanowczo będzie zakup nowego urządzenia, a jeżeli nas nie stać warto pomyśleć nad rozłożeniem zakupu na raty. Będziemy mieli pewność iż korzystamy z pełni sprawnego urządzenia.

Niewątpliwie atlas pozwoli nam w krótkim czasie wzmocnić swoją kondycję fizyczną. Dzięki wielofunkcyjności urządzenia świetnie nadaje się ono dla mężczyzn jak i kobiet. Różna intensywność ćwiczeń pozwoli mężczyzną na zbudowanie świetnej rzeźby, a kobietą na piękną sylwetkę ciała.

Wybór odpowiedniego atlasu pozostawiam Tobie drogi czytelniku tymczasem zapraszam na inne strony gdzie opisywać będziemy inne typy produktów, zajrzyjcie na nasz profil na Facebook'u lub Google+, a po wybór najlepszego sprzętu na naszą stronę SportowyBazar.pl 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz